Olivový olej


 
Legislativa Evropské unie vyčleňuje několik kategorií:
1. EXTRA PANENSKÝ za studena lisovaný - je nejkvalitnějším produktem, je vyráběn z prvního lisování. Neprochází žádnou chemickou úpravou. Obsah volných mastných kyselin nesmí překročit 1 %.
2. PANENSKÝ olivový olej - je méně kvalitní variantou prvně uváděné kategorie, získává se z oliv mechanickým vytláčením a lisováním nez použití jiných technologií nebo chemických přísad. Obsah volných mastných kyselin se pohybuje od 1 do 2 %.
3. RAFINOVANÝ olivový olej - získává se lisováním při vysokých tlacích a za působení tepla, poté prochází chemickou úpravou.
4. OLIVOVÝ OLEJ - je směsí panenského (25 %) a rafinovaného oleje.
5. MATALINOVÝ OLEJ - vyrábí se z posledního lisování olivových slupek a pecek. Je to zbytkový olej té nejhorší kvality, který se používá převážně na technické účely.
 
 
  • U mládeže a dospívajících může pravidelná konzumace olivového oleje pozitivně ovlivnit růst a vývoj kostí.
  • Dospělí, kteří sedm dní v týdnu zkonzumují denně 5 lžiček extra panenského olivového oleje, sníží nejen hladinu špatného cholesterolu ve svém těle, ale pročistí také arterie. Výsledkem jsou nižší dispozice k srdečním nemocem. To všechno díky antioxidantům v olivovém oleji obsažených.
  • Výzkumy bylo zjištěno, že díky konzumaci olivového oleje si lidé snadněji udržují nižší hmotnost. Také riziko revmatoidní artritidy snižuje výživa bohatá na olivový olej. Lidem, kteří konzumují málo tohoto oleje, hrozí až třikrát větší riziko této nemoci než těm, kteří jej pravidelně požívají.
  • V extra panenských olivových olejích se nachází různé fytochemické látky, u kterých byl prokázán vysoký antioxidační účinek - pozitivně působí např.při nádorech kůže, prsu, plic a tlustého střeva. V kvalitním olivovém oleji najdeme také lecitin a široké spektrum vitaminů (E, A), minerálů.
Olivový olej má široké a různorodé použití:
  • nejznámější je ve studené kuchyni (dochucení zeleninových salátů). Mnozí lidé jsou stále přesvědčeni, že tepelná úprava oleje lisované za studena poškodí. Bod rozkladu extra panenských olivových olejů se pohybuje v rozmezí 180 - 210 °C, proto se nebojte používat jej i pro teplou kuchyni. Pokud nepřekročíte uváděnou teplotu, olej nepřepálíte a nezničíte důležité živiny (vzhledem k tomu, že každý kvalitní olivový olej je typický svou vůní a chutí, kterou způsobují aromatické látky, dojde v průběhu jeho tepelné úpravy k jejich vyprchání. Celková výživná hodnota se však nesníží.)
  • Olivový olej urychluje hojení ran, polálenin a změkčuje jizvy. Je vhodný pro ošetřování popraskané, hrubé pleti se sklonem k zánětům. Užívá se na ošetřování ekzémů a bércových vředů. Výborně se hodí na masáže. Zvlhčuje pokožku a dodává jí živiny. Kůže je po něm saténově hebká. Zjemní rozpraskané a vysušené paty i ruce. Na suché vlasy "bez života" je ideální rozmixovaná maska z velké lžíce olivového oleje, jednoho vejce a čtvrtky okurky.
 
 
V průběhu skladování chraňte olej před přímým sluncem a vysokými teplotami - v optimálních podmínkách by měl kvalitní olej vydržet přibližně 18 měsíců.
Barva oleje není znakem jeho kvality (záleží na barvě plodů), pokud na dně lahve uvidíte nějaké nečistoty, jedná se o vysrážené lecitiny (není známka nekvality).
Vždy platí pravidlo - vyšší cena = vyšší kvalita
 
 
 
.