Tato stará, avšak stále aktuální technika slouží v první řadě ke stimulaci tkáně s cílem zvýšit její prokrvení. Kartáčování za sucha má nejvyšší účinnost, pokud jej provádíte již ráno po procitnutí: kůže je tehdy schopna pojmout až o jeden a půl litru více krve než obvykle. V důsledku mechanické stimulace se zmenší zátěž srdce, krev v cévách se rozproudí a organismus se připraví na nový den. Jako nespecifická stimulační terapie zvyšuje kartáčování rovněž obranný potencionál organismu a činí tělo odolnější vůči infekčním onemocněním všeho druhu. Již staroindičtí léčitelé doporučovali každodenní tření pokožky, stejně tak německý léčitel S. Kneipp. Pomineme-li terapeutické aspekty, působí kartáčování za sucha i na estetické úrovni: odstraňuje odumřelé vrstvy pokožky, posiluje pojivové tkáně, pomáhá při celulitidě, zpomaluje stárnutí pleti a působí proti vráskám.
 
 
Lufa, sisal, ale také hedvábí
Ke kartáčování za sucha jsou vhodné tvrdší kartáče, pokud možno s přírodními štětinami. Vhodnou pomůckou jsou také rukavice nebo masážní pásy z lufy nebo sisalu. Staroindické védské spisy doporučovaly ke každodennímu kartáčování hedvábné rukavice. Důležité je pravidelné čištění kartáčů a rukavic, které skýtají vítané útočiště mnoha bakteriím.
 
 
Účinek
Pravidelné masírování suchým kartáčem zvyšuje především prokrvení. Reguluje též zvýšený nebo snížený krevní tlak a ulehčuje srdci. Následná stimulace metabolizmu usnadňuje odbourávání škodlivin a jejich vylučování. Kartáčování za sucha osvěžuje, zahání únavu a snižuje zatížení vegetativního nervového systému. Stimulace organizmu dále vede ke zvýšení jeho obranyschopnosti, a tedy i rizika infenkčních onemocnění. Kartáčování je účinné také při poruchách lokálního prokrvení, například v nohou. Kromě toho tato technika přispívá k obnovování kožní tkáně, neboť se při ní mechanicky odstraňují odumřelé vrstvy kůže. To má samozřejmě vliv také na vzhled kůže.
 
 
Návod ke kartáčování za sucha
  • S kartáčováním začněte na pravém chodidle. Provádějte krouživé pohyby a nebojte se přitlačit. Podobně ošetřete nárt. Lýtko masírujte rovněž krouživými pohyby odspodu směrem nahoru. Na stehnech kartáčujte nejprve vnější stranu, potom vnitřní. Následuje masáž levé nohy,a to ve stejném pořadí. Při masáži hýždí můžete vyvinout o něco větší tlak.
  • Dále se zaměřte na pravou paži, kterou masírujte od dlaně směrem k ramenu, nejprve na vnější straně, pak vnitřní. Podobně postupujte u levé paže. Pak přejděte na hrudník a na břicho - zde masírujte o něco jemněji, krouživými tahy ve směru hodinových ručiček. Na šíji zesilte tlak.
  • Záda kartáčujte dlouhými tahy vedenými ve svislém směru. Můžete použít kartáč s dlouhou rukojetí, sisalový masážní pás nebo hrubší froté ručník.
  • Na závěr ošetřete jemnými krouživými pohyby také obličej, nejlépe speciálním jemným kartáčem.
 
Zvláštní tip
Po masáži kartáčem je kůže zvláště přístupná zevně aplikovaným přípravkům. Osprchujte se nejprve teplou vodou, abyste smyli uvolněné části odumřelé pokožky,a pak studenou vodou. Nakonec do prokrvené pokožky vmasírujte zvolený olej.
 
 
Jak zahnat únavu
Kartáčování za sucha je vhodné provádět ráno: rozproudí vám krev v cévách a dodá vám energii do nového dne. Pokožku masírujte ještě dříve, než se vysprchujete, neboť tak se nejlépe pročistí. Místnost, kde kartáčování probíhá, by měla být dobře vyvětraná. Ideální je stát u otevřeného okna, pokud není příliš chladno. Dbejte na to, abyste se na věc plně soustředili a nenechali myšlenky utéct ke starostem, které vás čekají. Pociťujte vědomě blahodárný účinek masáže. Všímejte si, jak vaše tělo reaguje, a podle toho pracujte na některých místech se zvýšenou intenzitou, na jiných naopak jemněji. Postupujte vždy směrem k srdci a tahy vedené tímto směrem provádějte razantněji. Jako prevence stresu je vhodné cílené masírování vybraných míst, například šíje nebo ramen. Tato místa, která jsou stresem nejvíce zasažena, ošetřujte déle a intenzivněji.