Má bylinková zahrádka










Tipy, zkušennosti s pěstováním bylinek

Rosmarinus officinalis " Faust "

- tento "poklad" jsem objevila v internetovém zahradnictví https://www.zahradnictvikrulichovi.cz. Jedná se o MRAZUVZDORNÝ rozmarýn. Prodejce k němu uvádí ...nabízíme rozmarýn, který jsme pracovně pojmenovali Rosmarinus officinalis " Faust " a to podle lokality ve které zdárně roste již 10 roků. Správné odrůdové jméno této rostliny je již bohužel zapomenuto a nelze se jej dopátrat. Jisté je, že před 10 roky byla přivezena malá sazenice z Německa a jen tak na zkoušku zasazena do záhonu v jedné pražské zahradě se slovy..."buďto porosteš nebo ne". A sazenice rostla a rostla, přežila kruté i mírné zimy a dnes je z ní pěkný keř vysoký 160 cm.
Dovolujeme si nabídnout vegetativně množené potomky tohoto voňavého otužilého krasavce, který pokud jej vysadíte na chráněné místo, bude dělat radost také Vám.

Zmíněný rozmarýn opravdu přežil zimu a tak mohu doporučit. 

 

Máta jahodová

Další zajímavostí kterou výše uvedené zahradnictví nabízí je obrovský výběr různých druhů mát. Máta pomerančová, banánová, čokoládová, citronová, mandarinková, fíková, levandulová, zázvorová, ananasová, grapefruitová, bazalková a spousty dalších... Pořídila jsem si mátu jahodovou. A opravdu chutná a voní jako máta s lesními jahodami, lístečky má drobnější než "klasická" máta peprná. Rozhodně si na jaře pořídím ještě nějakou další. Ale kterou? Jestli jsou všechny tak úžasné jako tahle, tak těžko vybírat :-) 

poznámka: od doby, kdy jsem psala tento text uplynula nějaká doba a mám již několik druhů mát. Mátu ananasovou, citronovou, spearmint, mochito, "klasiku" peprnou a pak ještě nějaké dvě, které netuším co jsou zač, dostala jsem je od klientů, neb provádíme výměny :-)  


Česneko - pažitka, pažitka čínská

... pažitka s příchutí česneku zakoupená též v zahradnictví Krulichovi. Má výraznější aroma a chuť a je hojně používána zejména v Asii. Používám ji všude kde "klasickou pažitku". Nebyla by to rostlina pocházející z Číny, kdyby se také nepoužívala v čínském lidovém léčitelství. Je používána při celkovém vyčerpání lidského organismu, při onemocněních ledvin a jater. Listy se i v dnešní době přikládají na hmyzí štípance. Mrazuvzdornost uvedená do -40°C (zimu přežila).

 


   Citronová tráva

Rostlina známá též pod dalším českým názvem voňatka citronová, citronela nebo anglickým „lemongrass“ je vytrvalá travina pocházející z Cejlonu a jižní Indie. Vytváří husté trsy dorůstající do výšky 120 – 150cm. Úzké trávovité listy vyrůstají z dužnaté báze a všechny části rostliny mají silnou citronovou vůni a proto je využívána k dochucení pokrmů, zejména v asijské kuchyni.
Listy lze použít k přípravě lahodného citronového čaje. Ve své domovině je čaj doporučován k léčbě žaludečních a nervových chorob, horečky, malárie, chřipky. V kuchyni se nejlépe hodí do rýžových pokrmů, při vaření kuřete, ryby, vepřového masa nebo darů moře. Není mrazuvzdorná.