Manuální a přístrojová lymfodrenáž

Kdy zvolit manuální a kdy přístrojovou lymfodrenáž? Je to individuální. Někomu více pomáhají ruční, někomu přístrojové drenáže, někomu kombinace obojího. Každá má své opodstatnění a účel. Při zatvrdlé lymfě se otoky přístrojem "rozměknou" a ručně se pak doladí. Bolestivá by neměla být ani jedna.

Tato speciální masáž má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Lymfatický systém totiž nemá svoji pumpu. Jestliže nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vytvářejí se tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky. Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven.

Funkcí lymfatického systému je vstřebávání přebytečné tekutiny a její návrat do krevního řečiště, vázání tuků a účast na fungování imunitního systému.

Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, stresem, příp. poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod., se může projevit únavou, sníženou schopností organismu čelit zátěži, infekčním chorobám a jiným nemocem, otékáním nohou, především v oblasti kotníků, otoky v oblasti břišní nebo v obličeji, lymfedémy, zduřením uzlin, celkovým oslabením imunitního systému i psychickým podrážděním.

Kdo masáž potřebuje?

Masáž je vhodná jako preventivní opatření pro lidi vystavené dlouhému stání. Pomáhá také rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, turistice, sportu.  Užívá se jednak při léčbě otoků, ale také ke zlepšení stavu pokožky, ke zrychlení metabolických procesů, slouží k detoxikaci těla, ordinuje se i při rekonvalescenci po liposukcích, k prevenci vzniku křečových žil či celulitidy.

Lymfodrenáž pomáhá i při celulitidě. Její hlavní příčinou je zanášení těla toxiny a škodlivými látkami a nedostatečná funkce lymfatického systému, který je hlavně odpovědný za odvod škodlivin z tkání. Často je na vině špatná životospráva a nedostatek pohybu. Lymfatický tok se tak zpomalí. Proto je při léčbě celulitidy důležité především aktivovat lymfu, aby rychleji proudila a odváděla z těla toxické látky.

Co vše masírovat?

Nejžádanější jsou masáže dolních končetin. Kromě příznaků celulitidy umí odstranit otoky, pocit těžkých nohou, ulevit od svalové bolesti atd. Je však dobré masáž spojit s pravidelným pohybem např. jízdou na kole, plaváním či s delšími procházkami.

Oblíbené jsou i masáže k odstranění otoků v obličejové části, otoků očních víček, k redukci "váčků" pod očima a "druhé brady". Využít je lze i při léčbě akné či v boji proti vráskám. Trpíte-li častými migrénami a bolestmi hlavy, trápí-li vás otoky rukou a prstů, nerovnosti na pažích, bolesti svalů, volte lymfatickou masáž také.

U masáží celého těla se začíná vždy stejně: lymfodrenáží pouze horní poloviny těla, která trvá hodinu. Po dvou drenážích hrudníku a rukou se už pracuje s celým tělem. Postupuje se velmi jemně a masáž je neobyčejně příjemná.  Už po prvním ošetření se viditelně zmenší objem těla. Organismus se začíná zbavovat nahromaděných toxinů. Zkušenosti ukázaly, že ženy, které doposud neúspěšně bojovaly s každým dekagramem nadváhy, začnou po masáži úspěšně shazovat. Jejich metabolismus se vrátí do správných kolejí a především se podpoří harmonizace celého těla.

K nastartování stačí osm hodin

Chceme-li, aby lymfatický systém správně fungoval, musíme mu věnovat osm hodin. Pro udržení optimálního proudění lymfy se pak doporučuje absolvovat je v průběhu tří týdnů a pak navštěvovat odborníka buď jednou měsíčně na 2 hodiny, anebo třítýdenní kúru opakovat za půl roku.

Doporučení po masáži

Po absolvování procedury dodržujeme spíše klidový režim. To znamená žádné cvičení ve fitcentrech, velký úklid, prostě žádná fyzická námaha. Musíme spíš počítat s tím, že se projeví únava. Pozor je třeba si dát hlavně při řízení auta. V případě, že je to nezbytné, jedeme hodně opatrně.

Někdy se ale může stát, že lymfodrenáž klienta velmi povzbudí. Poslouchejme proto signály, které naše tělo vysílá, a pokud je to jen trochu možné, snažme se mu vyhovět. Někdy se dokonce mohou ozvat nedoléčená onemocnění a přechodně se může zhoršit i náš subjektivní pocit.

Je třeba změnit i životosprávu

Na lymfodrenáž by ale měla navazovat i úprava jídelníčku. Přednost dáváme bílým masům a ovoci i zelenině. Naopak se vyhýbáme uzeninám. Dodržujeme spíše šetřící dietu. Je samozřejmě nezbytné omezit kouření, raději vůbec nekouřit. Organismu prospívá dodržování pitného režimu, jednoduše řečeno musíme hodně pít.

 

Pro koho masáž není vhodná

Není vhodná pro osoby s implantáty, s těžší srdeční vadou, s velmi vysokým krevním tlakem a nedoporučuje se ani v  těhotenství. Jestliže má klient diagnózu rakovina, její buňky by se mohly roznést po celém těle. Po prvních ošetřeních pocítíte  výrazné uvolnění, dostavit se může i zvýšené vyměšování sliznic (nosní dutiny, střeva aj.), někdy zaznamenáte větší žízeň,  zdravý pocit hladu a může se vám zdát, že častěji zíváte.

CENÍK MANUÁLNÍ LYMFODRENÁŽE

45 min.
60 min.
částečná masáž - dolní nebo horní část těla 470 Kč
600 Kč
75 min.
90 min.
celé tělo 750 Kč
820 Kč
120 min. celé tělo 960 Kč
15 min. obličej 180 Kč

CENÍK PŘÍSTROJOVÉ LYMFODRENÁŽE, součástí ceny je zábal na lymfatický systém, ruční uvolnění uzlin

45 min.
60 min.
částečná nebo celého těla 380 Kč
500 Kč

Doporučuji ke zhlédnutí toto video: Podceňovaná lymfa a pravda o lymfodrenážích: https://www.youtube.com/watch?v=NP-aPKe-o_k