Léčba smíchem

/převzato z časopisu Phoenix/
 
 
Smíchem se léčilo již v dávných dobách. Ve starověku se smích "předepisoval" u některých nemocí plic a pro celkové zlepšení zdravotního stavu. Doporučoval se také v rekonvalescenci po operacích, protože se věřilo, že se po takové léčbě lépe hojí rány. Smích také příznivě ovlivňuje trávení a posiluje psychické i fyzické síly organismu. Vzniklo dokonce samostatné odvětví zabývající se tímto jevem - gelotologie /z řeckého gelos - úsměv/, zkoumající vliv smíchu na lidský organismus. Bylo prokázáno, že smích harmonizuje činnost vnitřních orgánů, a proto může být pomocníkem při celkové léčbě.
Smích pomáhá při léčení takových nemocí jako je astma, žaludeční křeče, migrény. Navíc účinně odstraňuje únavu, likviduje depresivní stavy, bolesti a zvyšuje sexuální potenci. Jedna minuta smíchu znamená pro organismus totéž, co 45 minut fyzické relaxace. Smích je stejně zdravý jako sportování nebo různé relaxační techniky. Vědecké výzkumy prokázaly, že smích je kontrolován mozkem, který zároveň analyzuje veškeré emocionální podněty. Centrum emocí je umístěno v pravé mozkové hemisféře. Při smíchu vznikají v mozku enforfiny, které uvolňují napětí, působí proti stresu, bolestem a zánětům. Smích rozhýbe celé tělo.

Aktivního smíchu se účastní svaly obličeje, hlavně čelistí, tváří a nosu. Navíc pohybujeme rukama a nohama a tím se uvolňují i tyto svalové partie. Při intenzivním smíchu potřásáme hlavou a břichem a pohybujeme přitom vnitřním svalstvem. Pro všechny orgány je to výborný vibrační tělocvik, navíc celého tohoto procesu se účastní mozek a intelekt. Smích též prohlubuje dech, neboť při něm intenzivně pracují svaly hrudníku a bránice, rozšiřují se dýchací cesty a do plic se dostává až třikrát více vzduchu než obvykle. Prodlužuje se také dechová přestávka a výsledkem toho všeho je, že se perfektně pročišťují plíce. Navíc se mění krevní prostředí ze zásaditého na kyselé, což ovlivňuje rychlost srdečního tepu. Snižuje se krevní tlak a zlepšuje se výkonnost celého krevného oběhu. Procvičují se hlasivky - člověk vydává nejrůznější zvuky, od tlumených po hlasité a rytmické. Při smíchu se rozšiřují cévy a kapiláry, což zvyšuje příliv krve do tváře, prokrvuje se pokožka hlavy, a tak se zlepšuje její výživa.
 
Smích jako účinná prevence chorob
Jako prevenci chorob si aplikujte minutové bloky smíchové terapie několikrát během dne. A to i tehdy, když vám zrovna není do smíchu - zkuste se smát jen tak, bez příčiny a výsledek se stejně dostaví. Jednoduše řečeno: SMĚJTE SE TAK ČASTO, JAK JE TO JEN MOŽNÉ!