Ochrana proti volným radikálům

Co jsou to volné radikály?
  • Volné radikály jsou agresivní kyslíkaté sloučeniny, které na rozdíl od jiných, "běžných" molekul disponují lichým počtem elektronů. Normálně se elektrony v molekule vyskytují v sudém počtu, volné radikály jsou tedy nanejvýš nestabilní a reaktivní právě proto, že mají jeden přebývající elektron. Jakmile narazí na jinou, "úplnou" molekulu se spárovanými elektrony, reagují s ní a vytrhnou z ní jeden z jejích elektronů. Tím se z této molekuly stane volný radikál, který opět napadne jinou molekulu a připraví ji o elektron. Nastává řetězová reakce, jež má osudové následky pro náš zdravotní stav.
Co mohou volné radikály způsobit?
  • Chemické reakce, při nichž se ničí neporušené molekuly, těžce poškozují buňky v našem organismu, buněčné stěny a často také buněčné jádro, jež obsahuje souhrn dědičných vloh. Buňky se mohou dokonce zvrhnout a proměnit se v buňky nádorové v případě, že se souhrn dědičných vloh změní ničivou aktivitou volných radikálů.
  • Volné radikály rovněž ovlivňují vznik kardiovaskulárních chorob.
  • Mohou se podílet rovněž na vzniku např. Alzheimerovi nemoci, šedého zákalu, artritidy.
  • Volné radikály významně ovlivňují proces stárnutí: ustavičným poškozováním a ničením buněk stárne a zvrásňuje se pokožka, oslabuje se imunitní systém, klesá vitalita a ztrácí se mladistvá pružnost.
Kde se vlastně berou volné radikály?
  • Útočí na nás doslova ze všech stran. Vznikají působením znečištění životního prostředí a jedů, jež vdechujeme (automobilových a průmyslových zplodin, cigaretového kouře atd.) nebo požíváme (např. alkohol nebo jedovaté látky v potravinách), ale také působením ultrafialového slunečního záření.
  • Vznikají také při procesech látkové výměny v našem organismu.
  • Velmi mnoho volných radikálů se vyskytuje v našem organismu když intenzivně sportujeme nebo vykonáváme jinou činnost vyžadující zvýšenou spotřebu energie, při stresu, infekci a dalších onemocněních, při užívání určitých léků.
Dokáže se naše tělo proti volným radikálům bránit?
  • Naše tělo má naštěstí proti volným radikálům účinnou zbraň. Jsou jí různé enzymy, které zneškodňují agresivní molekuly. Samy však nestačí zvládat vytrvalé útoky - především ne v naší době vyznačující se vzrůstajícím znečištěním životního prostředí, přibývajícím stresem a často také nezdravým způsobem života.
  • Proto je nutné přijímat v potravě pravidelně zametače volných radikálů - antioxidanty. Důležitou roli přitom hrají hlavně vitaminy. Vitaminy C a E a karoten (předstupeň vitaminu A, označovaný také jako provitamin A) mají antioxidační charakter a jsou životně důležité pro naše zdraví. Je nesmírně důležité abychom jich měli denně v naší stravě dostatek a chránili se tak před chorobami, jež vznikají působením volných radikálů. Pokud nejsme schopni zajistit dostatek těchto vitaminů potravou je vhodné přijímat potravinové doplňky.
Jak antioxidanty působí?
 

Tvorba webových stránek zdarma Webnode